Drugo predavanje u okviru serije Culturelink gostujuća predavanja održano je u utorak, 3. prosinca 2024. u biblioteci Instituta za razvoj i međunarodne odnose. Hrvatski sociolozi Inga Tomić-Koludrović i Mirko Petrić održali su predavanje pod nazivom „Kulturna participacija i društvene nejednakosti u Europi“. Autori su u predavanju raspravljali o tome jesu li empirijske metodologije posuđene iz društvenih znanosti korisne pri planiranju programa u kulturi i procjeni njihova učinaka (Belfiore i Bennett, 2010) te mogu li (mjerljivi) dokazi i pokazatelji biti ključni oslonac u planiranju i formuliranju kulturnih programa i politika (Belfiore, 2021). Njihovi ponuđeni odgovori na oba pitanja, temeljeni su na spoznajama iz opsežnog empirijskog istraživanja kulturne participacije u Europi, provedenog u okviru istraživačkog projekta „Europsko popisivanje društvenih vrijednosti kulture kao temelj uključivih kulturnih politika u globalizirajućem svijetu (INVENT)“financiranog kroz program Obzor 2020. Predstavljeni su rezultati istraživanja provedenoga u Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Hrvatskoj, Nizozemskoj, Srbiji, Španjolskoj, Švicarskoj i Velikoj Britaniji. Tijekom predavanja je u komparativnom pregledu rezultata poseban naglasak stavljen na podatke iz Hrvatske.
Predavači su zagovarali pristup nadahnut Bourdieuovim isticanjem društvene relevantnosti kao ključnog cilja istraživanja provođenih u javno-političke svrhe. Predavači su istaknuli neadekvatnost neoliberalnog pristupa i povezanog koncepta „javnih politika zasnovanih na dokazima“ te obrazložili da je u kontekstu brojnosti i kompleksnosti suvremenih društvenih nejednakosti potrebno provoditi sustavna znanstvena (sociološka) istraživanja kako bi se artikulirale adekvatne intervencije kulturne politike kojima će nejednakosti biti smanjene.
S obzirom na to da je istraživanje obuhvatilo kulturnu participaciju u analognom i digitalnom okruženju, Tomić-Koludrović i Petrić objasnili su kako dosadašnja istraživanja digitalnih i društvenih nejednakosti potječu iz dviju odvojenih tradicija. Digitalni jaz, odnosno razlike u vještinama i upotrebi digitalnih tehnologija, sve više postaje izvor društvenih nejednakosti, dok se istovremeno uočava konvergencija između digitalnih i nedigitalnih nejednakosti. Uzimajući u obzir njihovu međusobnu povezanosti i utjecaj na društvene promjene, predavači su naglasili važnost kontinuiranog preispitivanja kulturnih kompetencija koje osiguravaju prednost u društvenom životu. Također su istaknuli potrebu za daljnjim istraživanjem međudjelovanja kulturnih praksi u izvanmrežnim/analognim i digitalnim domenama. Zbog toga je u okviru projekta INVENT provedeno dubinsko kvalitativno i kvantitativno istraživanje o tome što građani i građanke Europe smatraju kulturom u analognoj ili digitalnoj sferi, obuhvaćajući kako uže shvaćanje kulture povezano s umjetnošću tako i šire koje se odnosi na svakodnevni život. Takav je pristup rezultirao dubinskim spoznajama o europskom prostoru kulturnih praksi. Kroz istraživanja su stečeni empirijski uvidi o tome kakav je društveni kontekst kulturne participacije u Europi danas – osobito s obzirom na porast društvenih nejednakosti. S obzirom na to da se pokazalo da je politički fokus na kreativne industrije i kreativnu ekonomiju stavio prvenstveni naglasak na ekonomske učinke, ali ne u jednakoj mjeri i na doprinos kulture društvenoj koheziji, cilj ovog istraživanja bio je i stvoriti teorijske pretpostavke za zaokret od prethodno favoriziranih kreativnih industrija prema društvenim vrijednostima kulture.
Predavanje je okupilo istraživače iz akademske zajednice i stručnjake u kulturi, kao i predstavnike donositelja odluka u području kulture na lokalnoj i nacionalnoj razini. Nakon predavanja uslijedila je dinamična diskusija u kojoj su sudionici svojim pitanjima, komentarima i intervencijama zajednički raspravljali o tome kako je moguće ovakve bitne istraživačke rezultate primijeniti u svim fazama i procesima donošenja, implementacije i vrednovanja kulturne politike.
Ukoliko vas zanima više o ovoj temi, različitim digitalnim sadržajima povezanim s temom ovog predavanja i provedenog istraživanja možete pristupiti u Repozitoriju Centra Culturelink, na linku: https://kultura.irmo.hr/culturelink/repozitorij/ (u izradi).
Culturelink tim zahvaljuje autorima i sudionicima na zanimljivoj i plodnoj diskusiji. Nakon pauze na kraju godine, očekujte nova zanimljiva predavanja već od veljače 2025.
Ukoliko vas više zanima o ovoj temi, u nastavku slijedi više informacija:
- Znanstveni rad “Cultural practices and socio-digital inequalities in Europe: Towards a unified research framework in cultural participation studies”, dostupan na: https://repozitorij.pilar.hr/en/islandora/object/pilar%3A18
- O empirijskim nalazima projekta može se pročitati u sažetom prikazu 27 studija slučaja o ustanovama i inicijativama koje, svaka na svoj način, doprinose društvenom zaokretu u kulturi, a puni tekst pojedinačnih studija može se naći ovdje: https://inventculture.eu/wp-content/uploads/2023/03/D7.1-INVENT-Report-Casestudies.pdf
- Značajnu ulogu u razumijevanju kulture u Europi ima priručnik i mrežni pojmovnik koji bi akterima u kulturnoj politici trebali pomoći u razumijevanju pojedinih pojmova i trendova važnih za društveni zaokret u kulturi. Elektroničku knjigu (na engleskom) koja može poslužiti kao priručnik za tvorce kulturnih politika i sve koji/e se prijavljuju na natječaje EU s tematikom društvenog zaokreta u kulturi možete pronaći ovdje: https://inventculture.eu/wp-content/uploads/2023/11/PolicymakersGuidebook.pdf
Priručnik bi se morao i trebao koristiti uz konzultacije mrežnog pojmovnika čiji je naslov „Europski inventorij društvenih vrijednosti kulture“: https://inventory.inventculture.eu/ - Dva ključna izvješća izrađena za Europsku komisiju o razumijevanjima kulture u devet analiziranih europskih zemalja, te o digitalizaciji su izvješće „Što kultura znači Europljanima“ / “What does culture mean to Europeans?“ (dostupno na linku: https://inventory.inventculture.eu/invent-team-what-does-culture-mean-to-europeans) i izvješće „Digitalizacija i kultura: učinci, prakse i percepcije u devet europskih zemalja“ / “Digitalization and culture: impacts, practices, and perceptions in nine European countries” (dostupno na linku: https://inventculture.eu/wp-content/uploads/2023/01/INVENT-REPORT-DigitalizationandCulture.pdf)
- Objavljeni članci, izvještaji, infografike i druge publikacije projekta mogu se pronaći ovdje: https://inventculture.eu/publications/
U nastavku možete pogledati fotogaleriju s predavanja.