Skip to content

U srijedu, 12. veljače, u prostorijama Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj održan je okrugli stol „Europska unija na prekretnici: glavni izazovi i utjecaj na Hrvatsku“. Okrugli stol zajednički su organizirali Institut za razvoj i međunarodne odnose (IRMO) i Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, a skup je moderirala poznata hrvatska novinarka Jasmina Popović.

U uvodnom obraćanju dobrodošlicu je zaželjela Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, a u ime drugog organizatora uzvanike je pozdravila Sanja Tišma, ravnateljica Instituta. U uvodu, povukle su se brojne paralele između vremena kada je Hrvatska pristupala Europskoj uniji i danas kad već više od deset godina funkcionira kao punopravna članica.

U sklopu okruglog stola prvo je promovirana nedavno objavljena knjiga „Europska integracija u doba krize: ekonomske, političke i društvene lekcije iz Hrvatske“ uglednog izdavača Routledge iz Londona. O samoj knjizi i poglavljima te temama koje su obradili autori govorili su urednici knjige iz IRMO-a Jakša Puljiz i Hrvoje Butković, te Goran Čular s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu kao jedan od recenzenata. Govornici su istaknuli da je Hrvatska od pristupanja napravila veliki pomak po pitanju kreiranja javnih politika, transparentnosti, izgradnje administrativnih kapaciteta i socijalizacije aktera unutar višerazinskog sustava upravljanja Europskom unijom. Međutim, prostor za učenje i daljnja poboljšanja još uvijek je značajan, naročito u nekim područjima.

Nakon predstavljanja knjige uslijedila su dva tematska panela u sklopu kojih su potaknute rasprave na neke od tema iz promovirane knjige. U prvom tematskom panelu „Upravljanje Europskom unijom kroz krize: postignuća i nove mogućnosti„ sudjelovali su kao govornici: Oriana Ivković Novokmet, izvršna direktorica GONG-a, Željko Trkanjac, kolumnist Jutarnjeg lista i Hanza Media, te istraživači iz IRMO-a Senada Šelo Šabić i Hrvoje Butković. Govornici su se dotaknuli tema kao šta su: vanjski odnosi Europske unije, rat u Ukrajini, očekivanja od novoizabranog predsjednika SAD-a, mogućnosti daljnjeg proširenja, migrantski pritisak na Europu i budućnost Europske unije. Premda se oko nekih pitanja među govornicima razvila polemika svi su se složili da su u svrhu što boljeg globalnog pozicioniranja Europskoj uniji više nego ikad prije potrebni jedinstvo i solidarnost.

U drugom tematskom panelu „Socio-ekonomski razvoj Hrvatske pod utjecajem EU politika“ sudjelovali su: Maroje Lang, viceguverner Hrvatske narodne banke, Maruška Vizek s Ekonomskog instituta Zagreb, Zdenko Babić s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Josip Tica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, te Jakša Puljiz iz IRMO-a. Govornici su otvorili važne teme vezane uz: uvođenje eura u Hrvatskoj i njegov utjecaj na gospodarstvo, inflaciju, politike stanovanja kao i ulogu europskih politika u oblikovanju socio-ekonomskog razvoja. Panel je pružio stručne uvide i potaknuo konstruktivnu raspravu o smjeru budućih ekonomskih politika. U raspravi je naglašen značaj europskih politika kao ključnog okvira za gospodarski razvoj Hrvatske te prednosti i nedostaci takvog okruženja. Panelisti su se dotaknuli brojnih izazova i mjera koje su važne u kontekstu gospodarske održivosti.

knjiga

okrugli stol

Share: