U okviru participativnog procesa izrade “Programa razvoja kulture Grada Rijeke 2025.–2029.“ u srijedu, 5. ožujka 2025. u Dječjoj kući u Rijeci održana je prva u nizu radionica. Radionicu je vodio tim Odjela za kulturu i komunikacije Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO) – dr. sc. Ana Žuvela, dr. sc. Dea Vidović te Sunčana Franić i Lucija Gegić.
Grad Rijeka pokrenuo je proces izrade Programa razvoja kulture Grada Rijeke 2025. – 2029. na čijoj su izradi angažirani stručnjaci iz Odjela za kulturu i komunikacije Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO). Izrada Programa razvoja temelji se na provedbi participativnog procesa kojim se osigurava uključivanje svih zainteresiranih i relevantnih aktera u sveobuhvatno analiziranje postojećeg stanja i planiranje budućeg razvoja kulture. Participativni proces se ostvaruje, između ostalog, i kroz realizaciju triju radionica za koje je Grad Rijeka objavio Javni poziv na sudjelovanje. Na Javni poziv je svoju prijavu uputilo oko 50 sudionika kulturnog sektora Grada Rijeke – umjetnici, kulturni profesionalci te akteri iz različitih sektora, umjetničkih disciplina i kulturnih djelatnosti u Rijeci. Prva radionica bila je posvećena izradi SWOT analize. Sudionici su kroz individualni i grupni rad analizirali trenutno stanje kulture Grada Rijeke kroz razumijevanje unutarnjih snaga i slabosti te vanjskih prilika i prijetnji. Identificirani ključni elementi SWOT analize poslužit će kao temelj za sljedeće dvije radionice te oblikovanje strateškog okvira i konkretnih mjera Programa razvoja kulture Grada Rijeke za razdoblje 2025. – 2029.
Serija participativnih radionica nastavit će se u narednom razdoblju, pružajući dodatne prilike za otvorenu raspravu, razmjenu ideja i uključivanje svih relevantnih aktera u oblikovanje budućnosti kulture u Rijeci.