IRMO je na simpoziju EASE Autumn Symposium 2024, u organizaciji Europske udruge znanstvenih urednika (European Association of Science Editors, EASE), sudjelovao s pozvanim izlaganjem “Exploring AI tools for academic research” u sesiji AI and digital tools for authors. Izlaganje je održala knjižničarka IRMO-a, Maja Hoić.

EASE Autumn Symposium 2024, održan 26. studenog 2024. putem Zoom platforme, okupio je stručnjake iz područja znanstvenog izdavaštva kako bi raspravljali o najnovijim inovacijama u primjeni umjetne inteligencije i digitalnih alata. Program je uključivao plenarne i paralelne sesije usmjerene na autore, urednike rukopisa, urednike časopisa i recenzente, s posebnim naglaskom na etička pitanja i praktične primjene AI u znanstvenom izdavaštvu.

Sažetak izlaganja
U posljednje tri godine primijećen je nagli porast AI alata kao što su Elicit, Epsilon, Sourcely i System Pro, koji koriste obradbu prirodnog jezika (NLP) kako bi pomogli istraživačima u pronalasku relevantnih radova – posebno u suvremenom okruženju “objavi ili nestani”. U ovom izlaganju razmatrani su navedeni AI alati za istraživanje, analizirani izvori podataka koje koriste, AI modeli na kojima se temelje te njihove ograničenosti. Također su predstavljeni novi alati u razvoju, poput Scopus AI tvrtke Elsevier i rješenja koje priprema Web of Science.

Detalji simpozija nalaze se na službenim stranicama.

Share:
Skip to content