Skip to content

Kulturna baština složen je pojam koji obuhvaća značajna iskustva raznih oblika ljudskog postojanja, stoga se ona doživljava kao zajedničko dobro, zajednička odgovornost, te kao kamen temeljac održivog razvoja i način poboljšanja ljudskih života i životnih okolina.

Premda je važnost kulturne baštine, materijalne i nematerijalne, za dobrobit pojedinaca i zajednica općenito priznata, donositeljima politike, kulturnim menadžerima i profesionalcima još uvijek nedostaju pouzdani alati kojima bi se utvrdilo koriste li se resursi učinkovito i djelotvorno, te koji bi dali potpuni prikaz ostvarenja, rezultata i ishoda koji nadilaze uske granice formalne odgovornosti.

U posljednje dvije godine (2020.-2021.), u okviru programa Obzor 2020, sedam partnera konzorcija projekta „SoPHIA – društvena platforma za cjelovitu procjenu učinaka baštine“  surađivalo je s ciljem uvođenja značajnih inovacija i ostvarenja napretka u pogledu cjelovitog pristupa razvoju modela procjene učinka i kvalitete intervencija u europskom povijesnom okruženju i na lokalitetima kulturne baštine.

Osim brojnih vrijednih projektnih izvješća s detaljima o rezultatima istraživanja projekta i novo razvijenom modelu SoPHIA, kratkih pregleda politike, preporukama za donositelje politike i alatima koji objašnjavaju SoPHIA model praktičarima i djelatnicima u sektoru (https://sophiaplatform.eu/en/archive), objavljeno je posebno izdanje časopisa Economia della Cultura – Review of the Associazione per l’Economia della Cultura o glavnim rezultatima projekta „SoPHIA – društvena platforma za cjelovitu procjenu učinaka baštine“ naslova „An Innovative Holistic Approach to Impact Assessment of Cultural Interventions: The SoPHIA Model“, kojemu su pridonijeli svi projektni partneri. Dr. sc. Aleksandra Uzelac, znanstvena savjetnica, dr. sc. Sanja Tišma, znanstvena savjetnica, dr. sc. Ana Žuvela, postdoktorandica i Sunčana Franić, stručna suradnica, iz IRMO, među autorima su koji su dali priloge ovom posebnom broju časopisa.

POVEZNICA:

Share: