S  novim izdanjem Filmskog festivala u Cannesu, stigao je i novi CresCine bilten. CresCine bilten izlazi u sklopu projekta Obzor Europa „Povećanje međunarodne konkurentnosti filmske industrije na malim europskim tržištima“ na kojemu je IRMO jedan od 26 partnera u konzorciju koji okuplja stručnjake iz znanstvenog sektora i filmske industrije.

Ususret Cannesu u novom CresCine biltenu pročitajte:

  • Marché du Film – Festival de Cannes, koji je započeo ovaj tjedan, nesumnjivo je najznačajniji događaj globalne audiovizualne industrije i industrije sadržaja. Ovogodišnje izdanje Marchéa, koje traje do 20. svibnja 2024. godine, ugostit će nekoliko ekskluzivnih CresCine događanja o budućnosti financiranja, razvoju vještina filmskih profesionalaca te predstavljanje prvog izvještaja o stanju europskog filma. U novom broju biltena možete pronaći i informacije o svim ostalim aktivnostima koje će CresCine provesti u sklopu 77. Filmskog festivala u Cannesu.
  • Objavljen je izvještaj „Mala filmska tržišta: portreti i usporedbe“ koji daje pregled specifičnosti, izazova i raznolikosti malih europskih filmskih tržišta. U izvještaju možete pročitati više o tržišnim ekosistemima sedam europskih zemalja (Belgija (Flandrija), Danska, Estonija, Hrvatska, Irska, Litva i Portugal), te vidjeti kako je pandemija COVID-19 utjecala na mala filmska tržišta, filmsku proizvodnju i prikazivalaštvo, kao i pročitati komparativnu analizu filmske proizvodnje na malim tržištima u usporedbi sa pet velikih europskih zemalja (Španjolska, Italija, Francuska, Njemačka i Velika Britanija) te Poljskom. Također, možete pročitati odgovore na 16 pitanja ključnih za trenutačno stanje europske filmske industrije te istražiti tržišne trendove kroz interaktivnu vizualizaciju podataka. Cijeli izvještaj možete potražiti ovdje.
  • U Cannesu će se održati suradnička radionica projekata financiranih od strane istog poziva EU programa Obzor Europa, a u sklopu koje će predstavnici projekata REBOOT, SCENE i CresCine raspravljati o istraživanjima od važnosti za budućnost europske kulturne baštine i filmske proizvodnje. Na radionici možete otkriti podatke istraživanja projekta CresCine o upotrebi najnovijih tehnologija za povećanje konkurentnosti malih europskih zemalja, saznati kako višedimenzionalne baze podataka i generativna umjetna inteligencija oblikuju promociju europske kulturne baštine, istražiti izazove i mogućnosti umjetne inteligencije u kreativnom procesu te zaroniti u propulzivno područje generativne umjetne inteligencije i vidjeti njezin utjecaj na autorska prava. Radionici se možete pridružiti ovdje.
  • Koordinator CresCinea, Sveučilište Lusófona, provodi projekt „Centar za pedagošku izvrsnost u filmskim i medijskim umjetnostima“ (CECAM) uz potporu Fonda za otpornost Europske unije. Centar je zamišljen kao središnje mjesto za razvoj pedagoške izvrsnosti u području filmske i medijske umjetnosti, fokusirajući se na razvoj vještina i kompetencija važnih u svim umjetničkim domenama u kojima su kreativnost i kritičko razmišljanje ključni. Fokus rada Centra će biti na: obrazovanju nastavnika te unapređenje pedagoških praksi radi poticanja izvrsnosti u obrazovanju; programima cjeloživotnog učenja kroz koje će se profesionalcima iz industrije pružati mogućnosti za kontinuirani razvoj vještina te laboratorijima kao dinamičnim prostorima za mlade kreativne talente u kojima mogu surađivati i razvijati inovacije. Ova inicijativa nadovezuje se na dosadašnje napore Sveučilišta Lusófona u okviru europskih projekata FilmEU i CresCine kako bi se usklađivalo sa budućim potrebama tržišta rada i rješavanju problema nedostataka vještina u europskoj filmskoj i audiovizualnoj industriji. Projekt će se provoditi tijekom sljedeće tri godine uz približno milijun eura financiranja.

Cijelom CresCine biltenu možete pristupiti ovdje, a sve informacije o CresCine projektu možete pronaći na mrežnoj stranici projekta.

Share:
Skip to content